Leírás
Az autonóm idegrendszer anatómiája
Az idegrendszer elemei számtalan, egymással párhuzamosan elfogadott rendszer alapján osztályozhatók, melyek olykor bonyolult helyzeteket idéznek elő – mint az autonóm idegrendszer esetén. Az idegrendszer elemei elsődlegesen helyzetük szerint osztályozandók – így beszélünk központi-, valamint perifériás idegrendszerről. Előbbi az agy és a gerincvelő, utóbbi a test szerte megbújó idegdúcok (ganglionok), és a testet behálózó idegek (nervusok) rendszere.
A másik fő rendszerezési elv funkció alapján történik. Így feloszthatjuk az idegrendszert a szomatikus (tehát a „testfallal” foglalkozó rész) és vegetatív (tehát a „zsigerekkel foglalkozó rész) idegrendszerre. A szomatikus idegrendszeren belül megkülönböztetjük az izmok működtetéséért felelős somatomotoros-, valamint a test különböző részeiből információt gyűjtő somatosensoros idegrendszert.
Funkció szerint az idegrendszer másik nagy részét az autonóm idegrendszer alkotja, melybe beletartozik a bélrendszer saját ideghálózata, az enteralis idegrendszer, a szervektől érző információt szállító viscerosensoros idegrendszer, valamint a szervek működését befolyásoló sympathicus- és parasympathicus idegrendszer.
Értékelések
Még nincsenek értékelések.