Leírás
Az idegrendszer mikroszkópiájáról általánosságban
Mind a központi-, mind a perifériás idegrendszer két alapvető sejttípusból, a neuronokból és a glia sejtekből épül fel. Az idegsejteket csoportosíthatjuk alakjuk, nyúlványaik szerint.
Alak szerint megkülönböztetjük a multipoláris neuronokat, melyek számtalan rövidebb (dendrit) és egy hosszabb (axon) nyúlvánnyal rendelkeznek. Elhelyezkedhetnek mind a központi idegrendszerben (az ábrán feltüntetett példák), valamint a perifériás idegrendszer vegetatív dúcaiban is.
Bipoláris neuronokat emberben kevés helyen, például a halló- és helyzetérző szerv dúcában (tehát a periférián), valamint a retinában (ami központi idegrendszernek minősül!) találhatunk. Ezen idegsejtek a sejttest (perikaryon) két oldalán 1-1 hosszabb nyúlvánnyal (perifériás- és centrális axon) rendelkeznek.
Pseudounipolaris idegsejteket csak és kizárólag a perifériás idegrendszer érző dúcaiban találunk (ez alól egyetlen kivétel van, melyre a későbbiekben külön kitérünk). A pseudounipolaris idegsejt – akárcsak a bipoláris – egy perifériás- és egy centrális axonnal rendelkezik, ám a bipoláris sejttől eltérően az ingerületnek ezen sejt esetén nem kell áthaladni a sejttesten, ugyanis az félrehúzódik. Az információ ezáltal a perifériás axonból közvetlenül tovább juthat a centrális axonba, jelentősen növelve ezzel az idegsejt ingerület vezetési sebességét.
Értékelések
Még nincsenek értékelések.